"SAĞLIKLI YAŞAMANIZ İÇİN"

Fibromiyalji

HASTALIKLAR

Fibromiyalji toplumda çok sık rastlanan bir hastalıktır, fakat çoğu hasta bu hastalığın adını bile bilmemektedir. Hastanın yaşam kalitesini ciddi derecede bozan kronik bir hastalıktır. Fibromiyalji; Vücudun her yerinde rastlanabilen yaygın kas, iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu gibi bulguları olan kadınlarda daha sık görülen özellikle sırt, boyun, omuzlar ve kalçalarda belirgin olan, toplumun %2-4'ünde görülen yaygın ağrı ve aşırı bitkinlik hali ile karakterize olan karmaşık bir ağrı sendromu ve kas iskelet sistemi hastalığıdır diye tanımlayabiliriz

Fibromiyalji'de ağrılar nasıl olur?

Ağrı bazen omuzda, bazen boyunda, bazen sırtta oluşur. Kimi zaman da vücudun eklem yerlerinde olur. Ama genellikle fibromiyalji sırtta daha ağırlıklı olur.

Eğer vücudun eklem yerlerinde, bileklerde oluyorsa, bu ileride açığa çıkabilecek immünolojik bağışıklık sistemiyle ilgili iltihaplı romatizmanın aynı zamanda habercisidir.

Bu tür ağrılar üç yıl dört yıl hatta beş yıl boyunca sürer gider. Hasta doktora gitmiştir kaç defa. Her seferinde yapılan tetkiklerde MR çekimlerinde, tahlillerde herhangi bir sonuç elde edilemez. Romatizma tahlilleri normal çıkar.

Fibromiyalji'nin nedenleri nelerdir?

Fibromiyalji’nin nedeni kesin olarak bilinmemekte. Stres, kaygı, depresyon, dinlendirmeyen uyku ve bazı romatizmal ve hormonal hastalıklarla ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Aşırı egzersiz veya ağır sporlar yapmak, hareketsizlik, soğuk ve nemli havalar, psikolojik stresler ağrıları arttırır.

Fibromiyalji'nin belirtileri nelerdir?

1- 3 aydan uzun süren yaygın vücut ağrısı vardır. Ağrı ana belirtidir. Kaslarda ve eklemlerde hissedilen ağrı günden güne, haftadan haftaya değişebilir. Ağrının yeri vücudun farklı yerlerinde dolaşma eğilimi gösterse de en sık boyun, bel, kollar, göğüs, kalça ve bacaklarda hissedilir.

2- Karın ağrısı, şişlik, kabızlık, ishal gibi mide-barsak sistemiyle ilgili şikayetler olabilir.

3- Adet öncesi gerginlik, ağrılı adet dönemleri.

4- İdrara sık çıkma.

5- Gerilim veya migren tipi baş ağrısı, başta sersemlik hissi olabilir.

6- Sabahları ve günün ilerleyen saatlerinde yorgunluk.

7- Eller, kollar, ayaklar, bacaklar veya yüzde hissizlik veya karıncalanma hissedilebilir.

8- Boyun, omuz, diz, dirsek veya kalçalarda, uylukta duyarlılık olabilir.

9- Konsantrasyon güçlüğü.

10- Dinlendirmeyen uyku çok sık görülür.

11- Ağrı özellikle kötü uyku, soğuk ve nemli havalar, ve psikolojik stresle, mekanik yüklenmelerle artabilir.

Fibromiyalji hastalığını tetikleyen faktörler nelerdir?

İş hayatı oldukça yorucu stresli, kimi yerde fiziksel aktivitenin fazla kime yerde az olduğu ortamlarda çalışma şeklidir. Hastalar yakınmalarının psikolojik stres, hava değişimleri, soğuk veya rutubet ile arttığını ifade ederler. Soğuğa karşı aşırı bir hassasiyet vardır. Belli bir pozisyonda uzun süreli çalışma (özellikle kollar ve omuzların uzun süre sabit durması gibi) da yakınmaları arttırabilir. Bilgisayar ve daktilo gibi aletlerle çalışanlarda daha sıktır. Uzun süreli oturma, ayakta durma, stres, uzun süreli yazı yazma, araba kullanma, telefonla konuşma, soğuğa maruz kalma, eğilerek çalışma ve ağır kaldırma, kolların gergin pozisyonda çalışma yüzeyinde bulunması gibi çalışma koşulları fibromiyalji belirtilerini şiddetlendirebilir. Çalışma ortamında iş arkadaşları veya amirlerle olan gerginliklerin de hastanın yakınmalarının artmasına yol açtığı gözlenmektedir. Çalışma koşulları dışında boşanma, gebelik, ailede hastalık olması, tek başına aşırı sorumluluk yüklenme gibi stres faktörleri de fibromiyaljide belirtileri arttırabilir. Kadınlarda regl döneminde de belirtiler artabilir. Sıcak duş ve banyo, ılık ve kuru hava, tatil, dinlendirici uyku ile belirtiler genellikle hafifler.

Fibromiyalji hastalığı ruhsal yapıyı nasıl etkiler?

Ruh halindeki değişiklikler, Fibromiyalji hastalığında sık görülen bir bozukluktur. Hastaların çoğunda bir hüzün, bir yıkılmışlık vardır. Hastaların 1/4'de belirgin bir depresyon bulunur. Ancak hastaların çoğunda depresyona ait belirtiler vardır. Fibromiyalji hastaları aynı zamanda asabi ve tahammülsüz insanlardır. Bu hastaların bir işe yoğunlaşma ve basit problemleri çözme kabiliyetleri azalır.

Fibromiyalji hastalığı hangi hastalıklarla birlikte görülebilir?

1- Kronik yorgunluk sendromu

2- Migren ve diğer baş ağrıları

3- İrritabl kolon sendromu (kolit)

4- Miyofasial ağrı sendromları

5- Huzursuz bacak sendromu

6- Diğer romatizmal hastalıkların seyri esnasında görülebilir.

Fibromiyalji hastalığı tedavisindeki amaç nedir?

Tedavide amaç; ağrıları geçirmek, uyku bozukluğunu düzeltmek, zihinsel ve psikolojik gerginliği azaltmaktır.

Fibromiyalji hastalığının tedavi yöntemleri nelerdir?

1- İlaç tedavisi

2- Fizik tedavi

3- Egzersizler

4- Spor

5- Sağlıklı beslenme

Tamamlayıcı tıp açısından bakıldığında; hastalığın temelinde bir lenfatik dolaşım bozukluğunun olduğu görülür. Fibromiyaljili bir hastada, hassas ve ağrılı olarak bulduğumuz tetik noktalardan çoğu aslında, lenfatik sisteme gönderilmek üzere, adale içinde toplanmış olan artıkların akıtıldığı noktalardır. Vegetatif disfonksiyon olmadan, fibromiyalji sendromunun ortaya çıkması mümkün değildir, ayrıca hastalarda, asit baz açısından değerlendirildiğinde vücutlarında yoğun bir asit yapının olduğu da dikkat çekmektedir.

Tedavi: Fibromiyaljinin önlenmesi ve tedavisi için modern tıp açısından henüz kesin bir çözüm bilinmemektedir. Sağlıklı bir diyet, düzenli egzersiz yapmak, yeterli su içmek, bedeni asitleştiren hayvansal besinlerden uzak kalmak ve yeterli istirahat en etkili koruma yöntemlerindendir.

Takvim

Bize Ulaşın:
Bizi Facebookta Takip Edin
Tamamlayıcı TIP
İnsan bedeninin tüm sistemleri uyum içinde çalışıyorsa tam anlamıyla sağlıklı olmaktan söz edilebilir. Çağdaş Tamamlayıcı Tıp yaklaşımında amaç vücudun iç dinamiklerini harekete geçirerek, gerekli iç dengeyi kurmak ve kişileri sağlığına kavuşturmaktır. Tamamlayıcı Tıbbın en önemli özelliği insan bedenine bir bütün olarak bakmasıdır. Amacı hastalıkları yavaşlatmak, tedavi etmek ve aynı zamanda kişinin hastalanmasını da önlemektir. devamı
Tüm Hakları Saklıdır. Uzm. Dr. Mesut Caner YUSUFOĞLU