"SAĞLIKLI YAŞAMANIZ İÇİN"

Dirsek Ağrıları

HASTALIKLAR

Dirsek eklemindeki patolojiler lokal nedenler ve çeşitli sistemik hastalıklardan kaynaklanabileceği gibi, trigger nokta, bozucu alan, torakal blokaj, boyun, omuz, el bileği veya el bölgesinden yansıyan patolojilere de bağlı olabilir.

Hastayı hekime getiren en önemli semptom ağrıdır. Ağrıya eşlik edebilecek diğer semptomlar ise şişlik, duyu bozukluklarıdır.

En sık rastlanan dirsek ağrısı nedenlerinden

Tenisçi Dirseği (Lateral Epikondilit)

Tenisçi dirseği, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntıda hassasiyet veya şiddetli ağrı ile karakterize bir hastalıktır.Tenisçi dirseği elin ve bileğin düz tutulması ve kaldırılmasını sağlayan önkol kaslarının fazla kullanılmasından kaynaklanan bir durum olduğu düşünülmektedir.

Bu bölgeye yansıyan ağrıların ayırt edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.Şikayetler; dirseğin dış tarafında hassasiyet ve ağrı, önkol hareketlerinde dirsekten önkola ya da üst kola yayılan ağrıda şiddetlenme şeklindedir.

Tedavi : Yansıyan ağrı ise ayırt edilmeli ve nedene yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Ani ve bölgesel durumlarda ağrı geçene kadar dirseğe 2-3 gün süreyle 3-4 saatte bir 20-30 dakika buz uygulaması yapılır. Hareket kıstlayıcı bandaj veya dirseklik kullanılır. Ağrı kesici yangı giderici ilaçlar verilir.

Ağrı şiddetini hızla azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için tamamlayıcı tedaviler kullanılabilir. Ağrılı bölge çevresine kortizon enjeksiyonu, kirişlerde nekroza neden olabileceği unutulmamalıdır.

Cerrahi tedavi özel durumlarda seçilmiş vakalarda uygulanabilir.

Golfçü Dirseği (Medial Epikondilit)

Golfçü dirseği, dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda hassasiyet ve ağrı ile karakterize bir hastalıktır. El bileğinin bükülmesi işlevinden sorumlu olan kol kaslarının kirişleri bu kemik çıkıntıya yapışır. Kaslar aşırı kullanıldığında tendonlarda yangı ve küçük yırtıklar oluşur. Bu da ağrıya neden olur.Golfçü dirseği ağrısı, dirseğin iç tarafındadır, önkolun iç kenarına doğru yayılabilir ve eli yumruk yapınca ağrıda artış görülür.

Tedavi : Yansıyan ağrı ise ayırt edilmeli ve nedene yönelik tedaviler uygulanmalıdır. Ani ve bölgesel durumlarda ağrı geçene kadar dirseğe 2-3 gün süreyle 3-4 saatte bir 20-30 dakika buz uygulaması yapılır. Hareket kısıtlayıcı bandaj veya dirseklik kullanılır. Ağrı kesici yangı giderici ilaçlar verilir.

Ağrı şiddetini hızla azaltmak ve tedaviyi hızlandırmak için tamamlayıcı tedaviler kullanılabilir. Ağrılı bölge çevresine kortizon enjeksiyonu, kirişlerde nekroza neden olabileceği unutulmamalıdır.

Cerrahi tedavi özel durumlarda seçilmiş vakalarda uygulanabilir.

Takvim

Bize Ulaşın:
Bizi Facebookta Takip Edin
Tamamlayıcı TIP
İnsan bedeninin tüm sistemleri uyum içinde çalışıyorsa tam anlamıyla sağlıklı olmaktan söz edilebilir. Çağdaş Tamamlayıcı Tıp yaklaşımında amaç vücudun iç dinamiklerini harekete geçirerek, gerekli iç dengeyi kurmak ve kişileri sağlığına kavuşturmaktır. Tamamlayıcı Tıbbın en önemli özelliği insan bedenine bir bütün olarak bakmasıdır. Amacı hastalıkları yavaşlatmak, tedavi etmek ve aynı zamanda kişinin hastalanmasını da önlemektir. devamı
Tüm Hakları Saklıdır. Uzm. Dr. Mesut Caner YUSUFOĞLU